با سلام

در درس نهم از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ به موضوع تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ خواهیم پرداخت. تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ یکی دیگر از موارد مهمی است که هر هنرمند دیجیتال باید با آن آشنا باشد. با تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ گاهی می توان زندگی را به یک عکس مرده بازگرداند. اما قبل از اینکه به این موضوع (تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ) بپردازیم باید چند تعریف از مفاهیم پایه داشته باشیم.

تعریف رنگ:

رنگ در واقع ترکیبی از دو پارامتر Hue و Saturation است. Hue همان تعریفی از رنگ است که همه ما در ذهن داریم. رنگ های رنگین کمان: قرمز، نارنجی، زرد، سبز و ….

 

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ

 

اما Saturation به شدت رنگ (Intensity) گفته می شود. میزان اشباع هر رنگ (Color Saturation) می تواند رنگ را از یک رنگ زنده (اشباع ۱۰۰ درصد) به یک رنگ بی روح و خنثی (اشباع ۰ درصد) تبدیل کند.

 

تغییر رنگ با تغییر درجه اشباع رنگ

تغییر رنگ با تغییر درجه اشباع رنگ

 

در واقع تمامی رنگ های موجود دارای مقادیری از Hue و Saturation هستند و هر رنگ با تعیین این دو مقدار تعریف می شود. از آنجا که یک محیط مناسب برای مدیریت و تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ایجاد شده است می توان این انتظار را داشت که بتوان با این ابزارها نتایج قابل پیش بینی بدست آورد. اما همیشه باید به این مسئله توجه داشت که نمی توان یک ترکیب رنگی ایده آل برای یک عکس در نظر گرفت. ممکن است از نظر شما یک ترکیب رنگی مناسب باشد ولی از دید فردی دیگر این ترکیب نا مناسب باشد. حتی ممکن است در یک زمان از روز شما یک ترکیب رنگی را بپسندید ولی در زمان دیگری از روز آن ترکیب برای شما ایده آل نباشد. در واقع دلیل این امر عملکرد چشمان ماست. پیشنهاد من به شما این است که موقع تنظیم رنگ به حس خود اعتماد کنید و هر زمان احساس کردید ترکیب رنگی شما مناسب است همان ترکیب را انتخاب کنید.

تشخیص Color Cast:

در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ تشخیص و اصلاح Color Cast یکی از موادری است که ممکن است با آن برخورد داشته باشید. وجود Color Cast در یک عکس به این معنی است که رنگ های عکس شما مطابق رنگ اجزاء عکس در دنیای واقعی نیستند و به سمت یک رنگ خاص تمایل دارند. گام اول در اصلاح Color Cast، تشخیص آن است. به عبارت دیگر باید بتوان تعیین کرد که تمایل رنگی حاکم بر تصویر به سمت کدام رنگ است. برای این کار باید از بین اجزاء تصویر یکی را که در واقعیت باید رنگ خنثی داشته باشد پیدا کنید و رنگ آن را با رنگ واقعی مقایسه کنید. به طور مثال به تصویر زیر دقت کنید:

 

پیدا کردن عنصر خنثی در عکس

پیدا کردن عنصر خنثی در عکس

در این تصویر بالش را می توان به عنوان یک عضو خنثی در عکس در نظر گرفت. در دنیای واقعی این بالش باید سفید رنگ باشد. حال برای اندازه گیری Color Cast ابتدا مطابق تصویر زیر ابزار قطره چکان (Eyedropper) را از نوار ابزار فتوشاپ انتخاب کنید.

 

انتخاب ابزار قطره چکان

انتخاب ابزار قطره چکان

 

در حالت پیش فرض این ابزار رنگ پیکسلی که روی آن کلیک می شود را به عنوان رنگ پیش زمینه انتخاب می کند. اما ما قصد داریم میانگینی از رنگ چند پیکسل را انتخاب کنیم. برای این منظور از نوار تنظیمات این ابزار گزینه Sample Size را مطابق تصویر زیر روی average 5 by 5 قرار می دهیم. به این ترتیب با کلیک روی هر قسمت یک رنگ که میانگین یک ناحیه ۲۵ پیکسلی است به عنوان رنگ Foreground انتخاب می شود.

 

تغییر تنظیمات ابزار قطره چکان

تغییر تنظیمات ابزار قطره چکان

بعد از انتخاب این ابزار روی فلش منوی مشخص شده در پنل رنگ ها کلیک کنید و گزینه HSB Sliders را انتخاب کنید:

 

فعال کردن اسلایدر HSB

فعال کردن اسلایدر HSB

با این کار لغزنده های Hue، Saturation و Brightness آشکار می شوند. حال با ابزار قطره چکان روی یک قسمت میانی از بالش کلیک کنید. مشاهده می کنید که اگر دکمه موس را پایین نگه دارید. فتوشاپ دایره ای به شکل زیر را نمایش می دهد:

 

پیش نمایش رنگ جدید

پیش نمایش رنگ جدید

 

قسمت بالایی دایره که با شماره ۱ در تصویر بالا مشخص شده است رنگ انتخاب شده جدید پیش زمینه و قسمت پایینی دایره رنگ قدیمی پیش زمینه را نشان می دهد. با انتخاب این رنگ در پنل رنگ ها اعداد زیر ظاهر می شود:

 

مقادیر HSB رنگ جدید

مقادیر HSB رنگ جدید

مقدار ۳۳ درجه برای پارامتر Hue تقریبا معادل رنگ نارنجی است. اما در صورتی که این اعداد را حفظ نیستید می توانید از نمودار زیر استفاده کنید :

 

نمودار دایره ای Hue/Saturation

نمودار دایره ای Hue/Saturation

 

مقادیر Hue روی محیط دایره از ۰ درجه تا ۳۶۰ درجه  به صورت پاد ساعتگرد مشخص شده اند. در این نمودار مقدار صفر معادل رنگ قرمز است ۳۰ نارنجی، ۶۰ زرد و …. البته نه تنها نام رنگ ها نوشته شده خود رنگ ها نیز در نمودار نمایش داده شده اند. با توجه به نمودار بالا ۳۳ درجه تقریبا معادل نارنجی است. به این ترتیب رنگ Color Cast را در این عکس مشخص کردیم. البته برای مقدار معادل در سایر روش های تعیین رنگ می توانید به لینک colorizer مراجعه کنید.

در تصویر زیر سعی شده است مفهوم Saturation در یک مثال عملی توضیح داده شود. قسمت شماره ۱ تصویر زیر نتیجه انتخاب رنگ در مرحله قبل است. مشاهده می کنید که میزان اشباع رنگ ۳۱ درصد است.

 

مقایسه مقادیر HSB

مقایسه مقادیر HSB

همانطور که قبلا گفته شد هر رنگی می تواند از اشباع ۱۰۰ درصد تا ۰ درصد نسخه های متفاوتی داشته باشد. به طور مثال در تصویر بالا با تغییر درجه اشباع رنگ به ۰ درصد مشاهده می کنید که رنگ ما به یک رنگ خانستری خنثی تبدیل شد و در قسمت شماره ۳ با تغییر اشباع رنگ به ۱۰۰ درصد رنگ ما به زنده ترین حالت ممکن خود رسید. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که به درصد اشباع کمتر از ۵ درصد می توان گفت رنگ خنثی.

اصلاح و تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت اتوماتیک:

به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ابزارهای متعددی وجود دارد. در صورتی که درس هشتم از این مجموعه را خوانده باشید حتما به خاطر دارید که فتوشاپ سه ابزار جهت تنظیم نور عکس ارائه می دهد. این ابزار ها به ترتیب Auto Tone، Auto Contrast و Auto Color هستند. از بین این سه ابزار، دو ابزار Auto Color و Auto Tone به دلیل اینکه به صورت کانال به کانال عکس را مورد تحلیل قرار می دهند می توانند به عنوان ابزار های تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مورد استفاده قرار گیرند.

در مرحله اول برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به منوی Image رفته و Auto Tone را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب دستور Auto Tone

انتخاب دستور Auto Tone

با اجرای این دستور تصویر حاصل به مراتب خنثی تر خواهد بود اما هنوز با تصویر ایده آل ما خیلی فاصله دارد. در مرحله بعد برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به منوی Image رفته و گزینه Auto Color را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب دستور Auto Color

انتخاب دستور Auto Color

با اجرای این دستور تصویر به طرز قابل ملاحظه ای به سمت رنگ های سرد تمایل پیدا می کند:

 

نتیجه دستور Auto Color

نتیجه دستور Auto Color

در مبحث تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با اصطلاحاتی مانند رنگ گرم و رنگ سرد زیاد برخورد دارید پس بهتر است مفهوم آنها را بدانید. وقتی از رنگ گرم صحبت می کنیم منظور رنگ های قرمز و نارنجی و زرد و …. است و وقتی از رنگ سرد صحبت می کنیم منظور نسخه های مختلف از رنگ آبی است. حالا به منظور بررسی عملکرد این ابزار در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مجددا با ابزار قطره چکان روی همان ناحیه از بالش کلیک می کنیم و مقادیر HSB را مشاهده می کنیم.

 

مقادیر HSB پس از Auto Color

مقادیر HSB پس از Auto Color

با توجه به نمودار رنگ ها مقدار ۱۹۹ برای Hue در محدوده رنگ آبی قرار دارد. حالا به Saturation دقت کنید. ۳ درصد!! همانطور که گفته شد مقدار کمتر از ۵ درصد را می توان خنثی در نظر گرفت. بنابراین می توان نتیجه گرفت ابزار Auto Color عملکرد موفقیت آمیزی در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ داشت. اما مشکلی که وجود دارد این است که عملکرد این ابزار از یک عکس به عکس دیگر به طرز غیر قابل پیش بینی تغییر می کند و نمی توان قاطعانه گفت ابزار مناسبی برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ است. بنابراین به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ باید دنبال راهکار های کاربردی تری گشت.

 

 تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Color Balance:

در این بخش از آموزش تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم دستور Color Balance را به شما معرفی کنیم. این دستور به شما امکان این را می دهد که به صورت بسیار دقیق و حرفه ای به تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ بیردازید. نتیجه استفاده از این دستور معمولا بهتر از دستور های اتوماتیک تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ است اما در عین حال نیاز به صرف وقت و دقت بیشتری دارد. دستور Color Balance به صورت یک لایه تنظیمات (Adjustment Layer) روی عکس قابل اعمال است. برای دسترسی به این دستور می توان مانند تصویر زیر روی آیکون مشخص شده در پنل لایه ها کلیک کرد و سپس گزینه Color Balance را انتخاب کزد.

 

انتخاب دستور Color Balance

انتخاب دستور Color Balance

و یا میتوان از آیکون های تنظیمات لایه ای آیکون Color Balance را که در تصویر زیر مشخص شده است انتخاب کرد:

 

انتخاب آیکون Color Balance

انتخاب آیکون Color Balance

با این کار پنجره تنظیمات Color Balance مطابق تصویر زیر ظاهر می شود:

 

پنجره تنظیمات Color Balance

پنجره تنظیمات Color Balance

همانطور که گفته شد استفاده از این دستور نیازمند صرف وقت بیشتری است. در تصویر بالا ۶ رنگ به صورت دو به دو مقابل هم قرار گرفته اند. Red مقابل Cyan و Green مقابل Magenta و در نهایت Blue مقابل Yellow. لغزنده ای هم ما بین این دو رنگ و روی صفر قرار گرفته است. در واقع حرکت دادن لغزنده به سمت هر رنگ به معنی کاستن از رنگ مقابل آن است. به طور مثال اگر لغزنده را به سمت Cyan حرکت دهیم به این معنی نیست که قصد داریم Cyan به عکس اضافه کنیم بلکه به این معنی است که می خواهیم از رنگ قرمز عکس بکاهیم. دقت کنید که هیچگاه نمی توان به یکباره تنظیمات ایده آل را پیدا کرد و باید در هر مرحله یکی از اسلایدر ها را تغییر داد و سپس به سراغ اسلایدرهای دیگر رفت و در صورت لزوم باز اسلایدر اول را تغییر داد. به عنوان مثال در مورد تصویر نمونه که از ابتدا با آن کار می کردیم ابتدا مقدار اسلایدر اول را روی -۳۰ می گذاریم بدین معنی که رنگ قرمز را کاهش می دهیم. حال تصویر کمی سبز به نظر می رسد پس اسلایدر دوم را روی -۱۰ می گذاریم. حالا عکس کمی زرد به نظر می رسد پس اسلایدر سوم را روی ۴۰ می گذاریم. حالا باز تصویر اندکی قرمز به نظر می رسد پس اسلایدر اول را می بریم روی -۵۰ :

 

تغییر Midtones

تغییر Midtones

 

همانطور که در تصویر بالا مشخص است در حال حاضر تنها در حال تغییر Midtone ها هستیم. ولی اگر به تلویزیون گوشه تصویر دقت کنید می بینید که رنگ آن اندکی به سمت آبی تمایل دارد. برای اصلاح آن ابتدا همانطور که در تصویر زیر مشخص شده است از قسمت Tones گزینه Shadows را انتخاب کنید و سپس مقادیر زیر را برای اسلایدر ها قرار دهید:

 

تغییر Shadows

تغییر Shadows

حالا اگر به پوست صورت پسرها دقت کنید می بینیم که اندکی به قرمز تمایل دارد و برای اصلاح آن از قسمت Tones گزینه Highlights را انتخاب می کنیم و سپس مقادیر زیر را برای اسلایدر ها اعمال می کنیم:

 

تغییر Highlights

تغییر Highlights

 

حال مجددا به Midtones بر می گردیم و مقادیر زیر را وارد می کنیم:

 

تغییر مجدد Midtones

تغییر مجدد Midtones

خوب حالا برای بررسی این تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ مجددا ابزار Eyedropper را انتخاب و در همان ناحیه بالش کلیک می کنیم. و مقدیر HSB را بررسی می کنیم:

 

کاهش قابل توجه Saturation

کاهش قابل توجه Saturation

نتیجه فوق العاده است می بینید که مقدار اشباع رنگ به ۲ درصد رسیده است که می توان گفت کاملا خنثی است چون کمتر از ۵ درصد است. نکته پایانی در مورد ابزار Color Balance اینکه به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت بهینه بهتر است پس از انتخاب لایه تنظیمات مربوط به Color Balance از قسمت بالای پنل لایه ها نوع اعمال آن را از Normal به Color تغییر دهید:

 

تغییر از Nomrmal به Color

تغییر از Normal به Color

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با استفاده از Photo Filter:

در این قسمت از آموزش قصد داریم افکتی مشابه آنچه در زمان عکاسی آنالوگ با استفاده از فیلترها ایجاد می شد را ایجاد کنیم. در واقع در دنیای دیجیتال بیشتر مراحل تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ یا نرم افزار های Post Processing دیگر انجام می شود. برای این منظور ابتدا به تصویر اولیه دقت کنید:

 

عکس قبل از اعمال Photo Filter

عکس قبل از اعمال Photo Filter

 

حالا به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ ابتدا مجددا با ابزار قطره چکان روی همان ناحیه بالش کلیک می کنیم و نتیجه HSB را مشاهده می کنیم و به خاطر می سپاریم:

 

مقادیر اولیه HSB

مقادیر اولیه HSB

 

حال از آیکون های تنظیمات لایه ای آیکون Photo Filter را که به شکل یک دوربین است را انتخاب می کنیم:

 

انتخاب آیکون Photo Filter

انتخاب آیکون Photo Filter

 

با این کار پنجره تنظیمات این ابزار باز می شود:

 

انتخاب مربع رنگی

انتخاب مربع رنگی

مطابق تصویر بالا ابتدا Color را انتخاب کنید و سپس روی مربع رنگی کلیک کنید تا ابزار انتخاب رنگ باز شود :

 

پنجره ابزار Color Picker

پنجره ابزار Color Picker

در این پنجزه ابتدا مقدار Brightness را روی ۱۰۰ و مقدار Saturation را برابر با مقدار اشباع رنگ Color Cast که با Eyedropper انتخاب کردیم قرار دهید. برای مقدار Hue نیاز به یک جمع یا تفریق ریاضی دارید. اگر مقدار Hue در Color Cast کمتر از ۱۸۰ درجه است (مانند مورد ما) ۱۸۰ درجه به آن اضافه کنید. پس ما باید ۱۸۰ درجه به ۳۲ اضافه کنیم گه به ۲۱۲ می رسیم. ولی اگر مقدار آن بیشتر از ۱۸۰ درجه بود ۱۸۰ درجه از آن کم می کنیم. در نهایت OK می کنیم.

حال پس از بازگشت به پنجره تنظیمات Photo Filter مانند تصویر زیر:

 

تغییر تنظیمات Photo Filter

تغییر تنظیمات Photo Filter

مقدار Density را روی ۱۰۰ درصد قرار دهید و مطمئن شوید گزینه Preserve Luminosity انتخاب شده است. حال نتیجه اعمال این فیلتر را ببینید:

 

نتیجه اعمال Photo Filter

نتیجه اعمال Photo Filter

نتیجه رضایت بخش است اما مشکلی که وجود دارد این است که این فیلتر مقداری از درجه اشباع رنگ ها می کاهد. در قسمت بعد به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ روشی را به شما یاد خواهیم داد که میزان اشباع رنگ ها را نیز مد نظر قرار دهد.

 

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Vibrance:

در این قسمت ار آموزش قصد داریم به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به صورت ترکیبی، از Vibrance استفاده کنیم. در واقع افکت Photo Filter مرحله قبل را با این دستور کامل می کنیم. برای این منظور از بین آیکون های تنظیمات لایه ای، آیکون Vibrance را که به شکل V است را انتخاب کنید:

 

انتخاب آیکون وایبرانس

انتخاب آیکون وایبرانس

با این کار پنجره تنظیمات Vibrance باز می شود:

 

تغییر تنظیمات وایبرنس

تغییر تنظیمات وایبرنس

 

تاثیر Saturation در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ را از قبل می دانید، اگر آنرا به شدت افزایش دهیم، رنگ های تصویر به صورت جیغ و زننده در می آید و اگر آن را به شدت کاهش دهیم تصویر به یک عکس سیاه و سفید تبدیل می شود. اما Vibrance اندکی پیچیده تر است. Vibrance به رنگ های با Saturation پایین بهای بیشتری می دهد. بنابراین اگر مقدار آنرا افزایش دهید، Intensity رنگ های با درجه اشباع پایین تر بیش از Intensity رنگ های با درجه اشباع بالا افزایش پیدا خواهد کرد. و اگر آنرا کاهش دهید شدت رنگ های با اشباع پایین کاهش می یابد و در نهایت تنها رنگ هایی که درجه اشباع بالایی دارند باقی خواهند ماند. در مورد این تصویر ما Vibrance را مطابق تصویر بالا روی ۵۰ و Saturation را روی ۲۰ قرار می دهیم. نتیجه کار را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

 

نتیجه اعمال Vibrance

نتیجه اعمال Vibrance

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با دستور Hue/Saturation:

یکی دیگر از ابزارهایی که به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ وجود دارد دستور Hue/Saturation است. به منظور بررسی تاثیر این دستور در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ، تصویر نمونه زیر آماده شده است:

 

قوطی های رنگ

قوطی های رنگ

ابتدا از مجموعه آیکون های تنظیمات لایه ای مطابق تصویر زیر دستور Hue/Saturation را انتخاب کنید:

 

انتخاب آیکون Hue/Saturation

انتخاب آیکون Hue/Saturation

 

با این کار پنجره تنظیمات این ابزار مطابق شکل زیر نمایش داده می شود:

 

پنجره تنظیمات Hue/Saturation

پنجره تنظیمات Hue/Saturation

اگر لغزنده Saturation را به منتهی الیه چپ منتقل کنیم مشاهده می کنید که تصویر سیاه و سفید می شود:

 

تبدیل عکس به سیاه سفید با کاهش اشباع رنگ

تبدیل عکس به سیاه سفید با کاهش اشباع رنگ

و اگر آن را به منتهی الیه سمت راست منتقل کنیم مشاهده می کنید که کلیه رنگ ها و حتی آنهایی که در مرکز نمودار دایره ای Hue/Saturation قرار دارند به زنده ترین و اشباع ترین حالت خود در می آیند:

 

تغییر اشباع رنگ به بیشترین مقدار

تغییر اشباع رنگ به بیشترین مقدار

حال اگر اسلایدر Hue را حرکت دهید مشاهده می کنید که رنگ ها روی نمودار دایره ای شروع به چرخش می کنند و رنگ قوطی های رنگ نیز تغییر می کند. همچنین به این نکته دقت داشته باشید که برای ریست کردن تنظیمات دکمه ای در نظر گرفته شده است:

 

ریست کردن تنظیمات Hue/Saturation

ریست کردن تنظیمات Hue/Saturation

با زدن این دکمه همه لغزنده ها به مقدار ۰ بر می گردند. یکی دیگر از مواردی که در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ چندان نقش پررنگی ندارد اسلایدر Lightness است. به طور مثال در تصویر زیر اسلایدر Lightness را روی ۵۰ قرار داده ایم.

 

افزایش Lightness

افزایش Lightness

با این کار رنگ های مشکی به ۵۰ درصد خاکستری تبدیل شده و سفید ها سفید باقی می مانند و سایر رنگ ها در این رنج فشرده می شوند. در مقابل اگر اسلایدر را به سمت چپ ببریم:

 

کاهش Lightness

کاهش Lightness

با این کار سیاه ها سیاه باقی می مانند و سفید ها ۵۰ درصد خاکستری شده و بقیه رنگ ها در این رنج فشرده می شوند. پیشنهاد من این است که اصلا با Lightness کاری نداشته باشید و آن را به حال خود رها کنید!!!

یکی دیگر از آپشن های دستور Hue/Saturation گزینه Target Adjustment است که با آن می توان Hue یا Saturation قسمت خاصی از عکس را تغییر داد :

 

تغییر رنگ ناحیه انتخابی

تغییر رنگ ناحیه انتخابی

مشابه تصویر بالا با فعال کردن علامت دست و کلیک و درگ در قسمت خاصی از تصویر و میزان اشباع آن رنگ در تصویر تغییر می کند و اگر کلید Ctrl را نگه دارید و درگ کنید، میزان Hue آن رنگ تغییر می کند و عملا به رنگ دیگری تغییر داده می شود. در قسمت بعد یک مثال عملی از کاربرد این دستور برای تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ شرح داده خواهد شد.

مثال عملی از تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با ابزار Hue/Saturation:

به منظور یادگیری بهتر تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم یک مثال عملی و جالب را با هم مرور کنیم. به تصویر زیر دقت کنید:

 

خانه درختی

خانه درختی

در نگاه اول تصویر تقریبا سیاه و سفید به نظر می رسد و حتی اگر سه کانال RGB را هم مستقلا نگاه کنیم می بینیم که تقریبا یکسان هستند. در واقع هر زمان هر سه کانال کاملا بر هم منطبق باشند تصویر کاملا سیاه و سفید است. حالا مطابق تصویر زیر میزان اشباع را به ۱۰۰ درصد میرسانیم :

 

افزایش درجه اشباع رنگ

افزایش درجه اشباع رنگ

نتیجه کار را در تصویر زیر می توانید ببینید:

 

عکس با رنگ زننده و نویز بالا

عکس با رنگ زننده و نویز بالا

مشاهده می کنید تصویری که تقریبا سیاه سفید بود به یک تصویر کاملا رنگی تبدیل شد. هر چند رنگ ها بسیار زننده هستند و همچنین تصویر پر از نویز است. برای کاهش نویز کافی است مقدار Saturation را از ۱۰۰ به ۹۰ کاهش دهیم:

 

کاهش نویز با کاهش اشباع رنگ

کاهش نویز با کاهش اشباع رنگ

نتیجه کار را در تصویر زیر مشاهده می کنید:

 

نتیجه کاهش اشباع رنگ

نتیجه کاهش اشباع رنگ

همانطور که مشاهده می کنید نویز تصویر به شدت کاهش پیدا کرد و رنگ ها هم بسیار طبیعی تر شدند. اما یک مقدار رنگ تصویر به سمت قرمز است. برای اینکه این قرمزی را به سمت نارنجی میل دهیم کافی است مقدار Hue را ۱۰ واحد افزایش دهیم تا از سمت قرمز به سمت نارنجی در جهت مثبت حرکت کنیم.

 

افزایش مقدار Hue

افزایش مقدار Hue

نتیجه را در تصویر زیر می بینید:

 

نتیجه افزایش Hue

نتیجه افزایش Hue

حالا اجازه دهید به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به شکل دقیق تر با دستور تغییر رنگ انتخابی اندکی رنگ آسمان را تغییر دهیم. برای این منظور مانند تصویر زیر علامت دست را انتخاب کنید:

 

تغییر رنگ آسمان

تغییر رنگ آسمان

حالا در منطقه مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید و به سمت چپ درگ کنید:

 

نتیجه تغییر رنگ آسمان

نتیجه تغییر رنگ آسمان

وقتی مقدار Saturation به -۴۰ رسید توقف کنید. مشاهده می کنید رنگ آسمان اندکی بهتر به نظر می رسد. حالا دکمه Ctrl را نگه دارید و اندکی به سمت چپ درگ کنید تا مقدار Hue آسمان ۱۰ واحد کم شود.

 

کاهش مقدار Hue در آسمان

کاهش مقدار Hue در آسمان

با این کار رنگ آسمان بسیار طبیعی می شود.

 

 تنظیم رنگ عکس با فتوشاپ – استفاده از Vibrance برای ایجاد رنگ بیشتر:

در صورتی که از نتیجه کار در پایان مرحله قبل راضی نیستید این مرحله به شما کمک می کند در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ به نتایج بهتری برسید. در مرحله قبل تا جایی که امکان داشت از دستور Hue/Saturation به منظور تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ استفاده کردیم. ولی اگر بخواهیم رنگ های زنده تری داشته باشیم این ابزار کمک بیشتری به ما نمی کند. ابتدا روی آیکون Vibrance کلیک کنید تا پنجره تنظیمات آن باز شود:

 

پنجره تنظیمات Vibrance

پنجره تنظیمات Vibrance

 

لغزنده Saturation در این ابزار اگرچه همنام گزینه Saturation در ابزار Hue/Saturation است اما تاثیر آن روی عکس متفاوت است. اگر مقدار Saturation را به ۱۰۰ افزایش دهیم مقداری نویز در تصویر ایجاد می شود ولی به مراتب کمتر از حالتی است که در ابزار Hue/Saturation مقدار Saturation را به ۱۰۰ افزایش می دادیم. همچنین رنگ ها به آن اندازه شدید و زننده نیستند:

 

تغییر اسلایدر اشباع

تغییر اسلایدر اشباع

ولی نکته مهمی که در استفاده از این ابزار در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ وجود دارد این است که اگر لایه Hue/Saturation که در مرحله قبل ایجاد کردیم خاموش کنیم اسلایدر Saturation ابزار Vibrance هیچ تغییری در رنگ عکس به وجود نمی آورد. به عبارت دیگر این اسلایدر مستقلا هیچ رنگی ایجاد نمی کند و وابسته به تنظیمات ابزار Hue/Saturation است. اسلایدر Vibrance همانطور که قبلا گفته شد میزان Intensity رنگ هایی که Saturation پایین تری دارند را کم یا زیاد می کند. برای تصویر فوق مقادیر زیر را تنظیم می کنیم:

 

تغییر اسلایدر وایبرنس

تغییر اسلایدر وایبرنس

 

درخت ها در تصویر بالا مقداری زرد به نظر می رسد بنابراین با کمک تغییر انتخابی Hue قصد داریم به تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ بپردازیم. برای این کار مطابق عکس زیر علامت دست را انتخاب می کنیم:

 

کاهش مجدد مقدار Hue

کاهش مجدد مقدار Hue

حال دکمه Ctrl را نگه داشته و به سمت چپ درگ می کنیم تا مقدار Hue برای رنگ های زرد به -۱۰ برسد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید رنگ درخت ها با این کار به مراتب طبیعی تر به نظر می رسد. بنابراین در تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ با ترکیب ابزارهای Hue/Saturation و Vibrance می توان به نتایج بسیار خوبی رسید.

تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ – ایجاد تون Sepia با ابزار Hue/Saturation:

در این بخش از درس تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ قصد داریم یک روش سریع ایجاد تون سپیا با کمک ابزار Hue/Saturation را آموزش دهیم. برای این منظور همانند تصویر زیر ابتدا در پنجره تنظیمات Hue/Saturation تیک گزینه Colorize را بزنید سپس مقدار Saturation را روی ۲۰ درصد قرار دهید.

 

اعمال تنظیمات جدید

اعمال تنظیمات جدید

با توجه به نمودار دایره ای که در ابتدای این درس مشاهده کردید رنگ مناسب برای سپیا حدود ۴۰ درجه است بنابراین مقدار Hue را نیز روی ۴۰ درجه قرار میدهیم. نتیجه این تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ در تصویر بالا نشان داده شده است. حال برای اینکه کاری کنیم که این افکت بیشتر به چشم بیاید تنظیمات زیر را در یک لایه جدید Brightness/Contrast اعمال می کنیم:

 

تغییر Brightness و Contrast

تغییر Brightness و Contrast

نتیجه این کار نیز در تصویر بالا نمایش داده شده است.

بدین ترتیب به پایان درس نهم از مجموعه آموزش گام به گام فتوشاپ با عنوان تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ رسیدیم. امیدواریم با این آموزش نحوه صحیح تنظیم رنگ عکس در فتوشاپ را فرا گرفته باشید.